12 Spoke’n’Word Festival – Slam i międzynarodowe poetyckie show

Posted: Listopad 27th, 2016 | Możliwość komentowania 12 Spoke’n’Word Festival – Slam i międzynarodowe poetyckie show została wyłączona

Kiedy: sobota 3.12.2016
Start: 19.00
Gdzie: Laboratorium, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
Za ile: wstęp wolny
Zapisy: spokenfest@gmail.com

cover-12-spokenword-festival-mikro-fonie

Tegoroczna 12. edycja Spoke’n’Word Festival nosi tytuł: MIKRO ǀ FONIE.

Mikro-fonie, czyli małe fonie albo małe przesunięcia w fonii, w sposób dosłowny odnoszą się do materiału, na jakim pracują artyści spoken word. Działanie w słowie mówionym to od początku działanie głośne, publiczne. Popularnym przekonaniem jest, że samo wyartykułowanie słów nadaje głosowi siłę. Tak się jednak nie dzieje. Aby dotrzeć do słuchaczy ze swoim głosem i aby włączyć swój głos w toczącą się w przestrzeni publicznej dyskusję, artyści spoken word dokonują szeregu zabiegów, przesunięć w fonii.

Ich przekaz często stoi w opozycji do przekazu dominujących nadawców: państwa, pracodawcy, rodziny. Zaburzając ogół sygnałów, jakie do nas docierają z tych źródeł, artyści spoken word dążą do stworzenia takiego wypowiedzenia, które punktuje i osłabia dominację określonych treści, wydobywa ich propagandowy charakter czy nietolerancję na sprzeciw. Posiadając jednostkowy głos, mikro-głos w skali globalnej, artyści niuansują i rozpraszają docierające do nas treści. I tak jak głos wydobywa się dzięki temu, że zaczerpnęliśmy oddech, tak w tym wypadku możemy zaczerpnąć oddechu dzięki temu, że oni wydobyli swój głos.

Tworząc w intymnych przestrzeniach: domu, ogrodu, pokoju, działając początkowo w skali mikro, slamerzy i artyści spoken word podczas występu przekraczają próg społecznej słyszalności. Wielu czuje się odpowiedzialnych za to, by oddać głos – opowiedzieć się na rzecz wielości i równości, a także dać dojść do głosu treściom zazwyczaj nieporuszanym, bolesnym, marginalizowanym przez „głównych nadawców”.

Takie działanie, dla którego podstawowym impulsem jest bunt i dążność do zaburzenia ładu, łączy poezję spoken word, z tradycją anty-form w sztuce i literaturze: koncepcją „teatru ubogiego” Grotowskiego, „języka przedznaczeniowego” Ionesco i Becketta, „podrozmową” Nathalie Sarraute, i wielu innych. Świeża dziedzina, jaką nadal dla wielu słuchaczy jest spoken word, okazuje się leżeć na stałym paśmie nadawczym.

Podczas 12. SPOKE’N’WORD FESTIVAL będziecie mogli przekonać się o różnorodności podejść do poezji spoken word: do udziału zaproszeni zostali artyści z Austrii, Czech, Danii, Polski, Portugalii, Rumunii i Czech.

Artyści:
AGNES MAIER (AUSTRIA)
ADÉLA HRDLIČKOVA (CZECHY)
KATRINE VOLSING (DANIA)
GRZEGORZ BRUSZEWSKI ESTRAGON & ALEX FREIHEIT/SIKSA (POLSKA)
RICARDO GOUVEIA BLAYER (PORTUGALIA)
MIRCEA ENESCU (RUMUNIA)
SZINESZ BOB (WĘGRY)

kuratorka: Natalia Malek
animacje: Ola Wasilewska

Przed performansem – slam poetycki, nagroda 500 zł, zapisy: spokenfest@gmail.com
Slam poprowadzi Wojtek Cichoń.

Poezja spoken word jest przeznaczona nie do książki, lecz na scenę. Występ spoken word łączy w sobie elementy poetyckie, teatralne, performatywne, muzyczne, a ostatecznie może przybrać formę bitnikowskiej melorecytacji, rapowania, politycznego przemówienia, autobiograficznego monologu, bajki, opowieści z nurtu storytelling.

Wielu artystów jest zaangażowanych w akcje społeczne, a sama poezja spoken word bywa kojarzona z gniewnymi przekazami hip-hopu i street artu. Częstymi tematami stają się stereotypy, uprzedzenia, sprawiedliwość społeczna. Spoken word to intymna opowieść o problemach współczesności, jedna z bardziej ekspresyjnych realizacji tezy, że prywatne jest polityczne.

Czerpiąc z wielu dziedzin sztuki, z wiedzy socjologicznej i antropologicznej, artyści spoken word tworzą swój przekaz improwizując, stale angażując zgromadzoną publiczność do reakcji i porozumienia.

ORGANIZATORZY: EUNIC WARSZAWA, CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ZAMEK UJAZDOWSKI, PROGRAM STREFA

PARTNERZY: AUSTRIACKIE FORUM KULTURY, CZESKIE CENTRUM, DUŃSKI INSTYTUT KULTURY, RUMUŃSKI INSTYTUT KULTURY, WĘGIERSKI INSTYTUT KULTURY – ROK KULTURY WĘGIERSKIEJ 2016/2017, KOMISJA EUROPEJSKA PRZEDSTAWICIELSTWO W POLSCE


PARTNERZY MEDIALNI:
PROGRAM 2 POLSKIEGO RADIA, GAZETA WYBORCZA, WYBORCZA.PL WARSZAWA, GAZETA CO JEST GRANE, ESQUIRE POLSKA, AKTIVIST, ART.INFO.PL, STOLICA


Comments are closed.