Czym tak naprawdę jest SLAM?
Jakie są zasady?
Czy zasady różnią się bardzo od SLAMu do SLAMu?
Kto organizuje SLAMy?
Jak często odbywają się SLAMy?
Czym różni się SLAM od konkursów jednego wiersza i wieczorów autorskich?
Jaka jest rola publiczności?
Jakiej poezji można się spodziewać na SLAMie?
Jak wygrać SLAM?
Czy niedaleko mojego miejsca zamieszkania odbywa się jakiś SLAM?
Mam pytanie, na które w waszym FAQu brak odpowiedzi.

Czym tak naprawdę jest SLAM?

Najkrócej, jak tylko się da: SLAM to skrzyżowanie poezji i performance’u, stawiające na pierwszym miejscu kontakt poety z ludźmi, którzy słuchają jego wierszy. Słowo SLAM określa również imprezę, podczas której artyści przedstawiają swoje teksty, a publiczność ocenia na bieżąco zarówno treść wierszy, jak i umiejętności oratorskie poety i wyłania najlepszego autora wieczoru. Ważne jest, że rolę jury pełni właśnie cała zgromadzona publiczność, a nie kolejne wielce szacowne grono krytyków i literatów.

Jakie są zasady?

Każda impreza ma swoje własne zasady, ale poniżej znajdziesz listę przepisów wspólnych dla prawie wszystkich SLAMów na świecie.

Poeci mogą wykonywać li i jedynie swoje własne wiersze.
Każdy poeta dostaje mikrofon na trzy minuty; przewidziane jest 10 sekund “czasu hamowania”, ale ani chwili dłużej.
Używanie rekwizytów, kostiumów i instrumentów muzycznych jest zabronione.

Czy zasady różnią się bardzo od SLAMu do SLAMu?

Większość SLAMów przestrzega zasad wymienionych powyżej; różnią się szczegółami takimi jak np. sposób głosowania. Najważniejszą regułą, wspólną dla wszystkich SLAMów, jest obsadzenie publiczności (a przynajmniej jej części) w roli jury.

Kto organizuje SLAMy?

Na całym świecie SLAMy organizowane są przez twórców, którym zależy na rozwoju poezji w ich bezpośrednim otoczeniu, na wyrwaniu jej ze światka akademickiego i stworzenia medium, za pośrednictwem którego młodzi twórcy mogliby zaprezentować swoje dzieła publiczności.

Jak często odbywają się SLAMy?

Jak zwykle, zależy to od konkretnej imprezy; pierwszy w Polsce SLAM, odbywający się w Starej Prochoffni w Warszawie, jest organizowany raz na miesiąc. Na świecie zdarzają się SLAMy organizowane raz na tydzień, ale również i raz na rok – w tym ostatnim przypadku chodzi na przykład o SLAMowe mistrzostwa danego kraju.

Czym różni się SLAM od konkursów jednego wiersza i wieczorów autorskich?

SLAM jest pomyślany jako forma atrakcyjna dla publiczności, podczas gdy podczas wieczorów autorskich i konkursów jednego wiersza poeci najczęściej czytają dla innych poetów i jury złożonego z krytyków i literatów. SLAM to o wiele mniej sztywna formuła, w ramach której publiczność może głośno dawać wyraz swoim opiniom na temat wiersza, poety, wyników głosowań i wypowiedzi prowadzącego.

Jaka jest rola publiczności?

Ludzie zgromadzeni na SLAMie zachęca się, by żywiołowo reagowali na to, co dzieje się na scenie. Gwizdać, pokrzykiwać, bić brawo i śmiać się można nie tylko po zakończeniu występu danego poety; kiedy poeta mówi, szepcze, krzyczy, deklamuje bądź nuci swoje teksty, publiczność nie pozostaje mu dłużna, i w sposób nie pozostawiający wątpliwości daje wyraz swoim emocjom.

Jakiej poezji można się spodziewać na SLAMie?

Zależy od miejsca, zależy od poety, zależy od dnia. Jednym z najciekawszych aspektów SLAMu jest szeroki zakres poetów, których przyciąga. Na scenie można zobaczyć klasycznych stylistów, punków, ludzi związanych z kulturą hip-hop, przedstawicieli różnorakich mniejszości, antyglobalistycznych bojowników, hippisów… Same wiersze są równie zróżnicowane: podczas SLAMu możesz się spodziewać gorących wierszy miłosnych, ostrej satyry, tekstów komicznych, słodko-gorzkich osobistych zwierzeń, mistrzowskich zabaw słowem i formą, i wielu, wielu innych. Poeci mogą pisać w dowolnym stylu, na dowolny temat, i przedstawiać swoje teksty w dowolny sposób.

Jak wygrać SLAM?

Żeby wygrać SLAM potrzebne jest sporo umiejętności i jeszcze więcej szczęścia. Nie ma jednego przepisu na sukces; każda publiczność jest inna, i wiersze, które raz zapewnią Ci zwycięstwo, następnym razem mogą nie wystarczyć, by przejść do drugiej rundy. Na pewno ważna jest prezentacja tekstów; w końcu SLAM to połączenie poezji i performance’u, i warto jest poświęcić trochę czasu na zastanowienie się jak dany wiersz powinien zabrzmieć na scenie. A poza tym – jak we wszystkim – umiejętności przychodzą z doświadczeniem.

Czy niedaleko mojego miejsca zamieszkania odbywa się jakiś SLAM?

Jeszcze parę lat temu w Polsce był tylko jeden slam… Teraz co miesiąc odbywa się ich kilka. Sprawdź dział aktualności; jeśli w twojej okolicy odbywa się jakaś impreza, na pewno znajdziesz tam stosowną informację.

A jeśli nie uda ci się wyśledzić slamu na swoim podwórku… Cóż, chcielibyśmy bardzo, żeby ten gatunek poezji rozprzestrzenił się jak najszybciej; jeśli więc chciałbyś/chciałabyś stworzyć scenę slamową w Twoim mieście, napisz do nas jak najszybciej – zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby Ci pomóc.

Mam pytanie, na które w waszym FAQu brak odpowiedzi.

Prześlij je czym prędzej na adres info@slam.art.pl – postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.